Koupit letenky a vyrazit poznávat svět je vždycky dobrý nápad. Koupit levné letenky a mimo sezónu vyrazit poznávat svět, je ještě lepší nápad, a tak jsme na začátku března odletěli do Trevisa, odkud jsme si udělali výlet nejen do Benátek ale také na ostrovy Lido, Murano a Burano.
Jak se dostat do Benátek
Benátky mají ve své blízkosti 2 letiště. Jedno z nich je Venice Marco Polo VCE, které je k Benátkám blíže, ale letenky do něj se pohybují většinou o něco dráž a ne vždy jsou odlety tak, jak by se člověku líbilo. Proto jsem se více dívala na letenky s Ryanair na letiště Venice Treviso TSF, které je sice od centra Benátek vzdálené 40 km, ale letenky se dají koupit jen za pár stovek.
Navíc v našem termínu bylo na výběr mnohem více možností, kdy letět a i samotné město Treviso stojí určitě za návštěvu. Cesta z letiště Treviso do Benátek není nijak složitá, hned u terminálu člověk může nastoupit na autobus a dojet pohodlně přímo do Benátek, anebo jako my – může popojet autobusem do centra Trevisa, což je otázka pár minut, ubytovat se tam, projít si Treviso a teprve poté si udělat výlet vlakem do Benátek.
Ubytování v Treviso
Samotné Benátky nabízí celou řadu ubytování, to ovšem i nedaleké Treviso, kde jsme se rozhodli ubytovat. Vybrala jsem Lungo Sile, kde jsme měli pro sebe celý byteček a ubytování se nachází zhruba 10 minut od vlakového nádraží. Takže výborný výchozí bod pro cestování vlakem a to nejen do Benátek.
Ubytování bylo hezké, čisté, jen zde šlo vše poměrně dost slyšet a hned za zdí bydlí majitelka. Což je něco, co mi většinou není úplně příjemné, ale samozřejmě to spoustě lidem vadit nebude.
V Itálii jsem si velmi oblíbila mobilní aplikaci Omio, což je aplikace, přes kterou se dá snadno koupit jízdenka na vlak. Stačí zadat odkud a kam chce člověk jet, vybere si konkrétní spoj, koupí, potvrdí check-in a může vyrazit. Ovšem na vlakovém nádraží v Trevisu je možné si snadno koupit jízdenky i bez aplikace. Na nádraží je několik okének, kde si lze lístky koupit osobně u člověka, anebo se zde nachází i několik prodejních automatů.
Vlakové nádraží bylo dobře značené, a tak se nejspíš jen tak nestane, aby člověk nenašel svůj vlak, nebo nastoupil do špatného.
Co vidět v Benátkách
Jednou z nejznámějších památek v Benátkách je určitě Ponte Di Rialto, jedná se o jeden z nejslavnějších mostů světa, který pochází z poloviny 16. století. Dalším místem, které stojí za to navštívit, je v Benátkách určitě také Náměstí sv. Marka, kde jsou rovnou k vidění další zajímavé památky jako je bazilika sv. Marka a také zvonice.
Benátky jsou kouzelné v tom, že ať se vydáte jakoukoliv cestou, jakoukoliv uličkou, přes jakýkoliv most přes vodu, vždycky se můžete kochat krásnými budovy, úzkými uličkami a užívat si atmosféru, kterou mají pouze Benátky.
Určitě je super využít i možnost plavby tzv. lodí vaporetto, jedná se o takový vodní autobus, který nahrazuje naší městskou hromadnou dopravu. My si koupili lístek na 48 hodin za 35 Euro, lístky je možné koupit v automatech na větších zastávkách. Nejen, že člověk vidí Benátky z nového pohledu, ale může libovolně cestovat jak po Benátkách, tak i po okolních ostrovech.
Zastávky na vaporetto (lodní MHD) jsou rozmístěné snad všude – na každém významnějším kanále, po obvodu města a právě i na okolních ostrovech. Vaporetta mají jízdní řády, čísla linek a různé trasy. Pokud se vydáte lodí na některý z okolních ostrovů, je dobré si dopředu zjistit, jestli loďka bude zastavovat jen na pár hlavních zastávkách, anebo téměř na každé a cesta se tak časově přeci jen o něco prodlouží.
Ostrov Lido
Zhruba 20 minut lodičkou trvá cesta na dlouhý, úzký ostrov Lido. Z lodi stačí po vysednutí jít pouze rovně promenádou a během pár minut dojde na písečnou pláž. Po celém východním pobřeží je totiž široká pláž s jemným pískem, a tak v létě je ostrov Lido ideálním místem na koupání.
Ostrov leží jen kousek od Benátek a přesto má člověk pocit, jak kdyby se nacházel někde úplně jinde – žádné vodní kanály, žádné úzké uličky. Na ostrově jsou k dispozici různé restaurace, stánky se suvenýry a je možné se zde ubytovat v některém z hotelu, anebo využít možnosti Airbnb.
Ostrovy Murano a Burano
Dalším okolním ostrovem je Murano, což je nejen ostrov s malebnými uličkami, ale jedná se o celosvětově známé sídlo benátských sklářů, a tak není divu, že je zde několik obchodů se sklem a je možné si zde nakoupit nejrůznější skleněné suvenýry.
Původně se pracovalo se sklem v centru Benátek, ovšem kolem roku 1291 byla výroba skla přesunuta na ostrov Murano nejen z důvodu bezpečnosti (přeci jen sklo – oheň, vysoké teploty a centrum města nejdou úplně k sobě), ale také z důvodu chránění tajemství výroby skla.
Na Muranu se dnes nachází Museo del Vetro (muzeum skla), Faro di Murano – maják z roku 1934 a několik rodinných skláren. Murano leží zhruba 15 minut od Benátek a je možné využít několik lodních linek k dopravě na místo.
Jeho návštěvu je ideální zkombinovat rovnou i s ostrovem Burano, kam jsem se já osobně těšila o něco více. Jedná se o vzdálenější ostrov, ale pro mě mnohem hezčí. Na ostrově jsou kromě vodních kanálů také pestrobarevné domky. Ostrov Burano je opravdu maličký a máte ho za chvíli projitý, přesto podle mě stojí za návštěvu. Cesta z Benátek sem trvá už zhruba 45 minut, takže je dost možné, že na cestě na ostrov a z ostrova, strávíte více času, než samotným couráním po ostrově.
Benátky jsem měla možnost navštívit před pár lety v létě a nyní podruhé, když počasí úplně nepřálo a víte co? Upršené Benátky jsou rozhodně lepší, než rozpálené uličky plné turistů, takže pokud máte možnost se do Benátek podívat mimo hlavní sezónu, určitě doporučuji.
Hrozně bych se bála, že vystoupím na ostrově a stane se ze mě trosečník, protože nepochopím jízdní řád a žádná další lodička se pro mě už nevrátí 🙂
Vlaky v Itálii jsou docela super, mám s nimi naježděno víc než tady v ČR 😀