To že nejsem žádný velký cestovatel, už víte. Práskla jsem to na sebe hned v prvním článku o výletě do Itálie. Přesto jsem se letos do cestování celkem nadšeně pustila a je to něco, co mě fakt baví, a proto není divu, že plánováním a zařizováním dovolených jsem strávila letos poměrně dost času.
Moc dobře si uvědomuji, že především v dnešní době je spousta lidí, kteří cestují opravdu hodně a kam se na ně hrabou moje zkušenosti. Ovšem také vím, že je stále dost lidí, kteří se teprve odhodlávají k tomu, aby někam vyrazili.
Moc dobře si vzpomínám, jak dlouho jsem se odhodlávala koupit první letenky, aby nám pak cestu do Kodaně přerušil pozitivní Covid test. Nenechala jsem se odradit a napodruhé už cesta do Kodaně vyšla a od té doby mě baví sledovat levné letenky. Nebudu lhát, mít více dovolené v práci, cestovala bych mnohem víc.
Stačilo, abych ten první krok udělala jen poprvé, pak už to šlo samo. Poprvé jsem sama našla, koupila a zařídila prodloužený víkend v cizině letecky a od té doby pořád pokukuji, kam bychom mohli vyrazit.
Ráda bych věřila, že dnešní článek by mohl někoho nakopnout k tomu, aby sebral odvahu k tomu, co ho už delší dobu láká (a vlastně to nemusí být ani to cestování).
Jak na levné letenky
Velkou oblibu jsem si našla ve vyhledávání levných letenek. Baví mě se hnát za nízkou cenu a řešit dovolenou tak, abychom nemuseli za letenky utratit zbytečně moc peněz. Manžel se mi směje, že jsem šetřílek – a já fakt jsem, ale moc dobře vím, kde šetřit chci a kde ne.
Zrovna letenky patří do kategorie, kde nehodlám zbytečně moc utrácet, pokud to není nezbytně nutné, a tak jsem byla nadšená, když jsem koupila například zpáteční letenku Praha – Pisa za 1 500 Kč.
Rychle jsem přišla na to, že pokud chce člověk levnější letenky, je to většinou něco za něco a jsou věci, ze kterých v takovém případě musí ustoupit – a moc dobře si uvědomuji, že to není pro každého. Například termíny letenek v týdnu jsou vždy levnější než na víkend. Zároveň jsou také levnější pozdní odlety do cílové destinace a brzké odlety zpět.
Proto je vždy potřeba zvážit všechny možnosti. Letenky u cestování mohou být velmi snadno tou nejnižší položkou, ale pokud si koupíte o pár stovek levnější letenku zpět a musíte si zaplatit drahé ubytování na další noc, abyste letěli například v 6 ráno zpátky, nejspíš to ve finále zas až tak výhodné nebude.
Také je dobré u pozdních a brzkých odletů dopředu vědět, jak je to s dopravou z/na letiště. Dost často totiž nejezdí spoje MHD a je nutné shánět ubytování přímo u letiště, nebo si platit taxi, což zase celkovou cenu dovolené může zvýšit. Jasně, že teď to tu čte spousta lidí, kterým nevadí dát pár stovek za taxík, anebo přihodit nějakou tu tisícovku za ubytování blíž k letišti, ale také vím, že to tu čte spousta lidí, kteří si chtějí užít dovolenou za pár korun a zbytečně neutrácet.
Existuje několik vyhledávačů letenek a mě nejvíce vyhovuje Kiwi. Snadno si zde mohu navolit destinaci, kam chci letět. Mohu zadat přesné termíny, nebo využít možnost cestovat “kdkyoliv” a hledat opravdu od nejlevnějších letenek. Dá se zde skvěle vyhledávat i podle toho, kolik nocí chci v destinaci strávit, anebo naopak nemusím vyplňovat téměř nic a prostě si najít nejlevnější letenky kamkoliv a kdykoliv.
Zde bych jen chtěla upozornit, že Kiwi používám pouze jako vyhledávač a pak letenky kupuji přímo u letecké společnosti (nejčastěji Ryanair). Pokud zvažujete koupi letenek přes Kiwi, tak doporučuji se nejdříve podívat na internet na nějaké recenze a zkušenosti. Minulý rok se například stalo, že ten kdo chtěl letět s Ryanair a měl letenky nakoupené přes Kiwi, tak prostě neodletěl.
Občas se ráda podívám na Honzovy letenky, ale to spíše pro inspiraci kam letět. Protože jakmile na tomto webu dojde ke zveřejnění letenek za super ceny, tak ceny letenek jdou hodně rychle nahoru – což je logické, jakmile je po něčem větší poptávka, tak nabídka ceny jde samozřejmě pořád výš.
Létání jen s baťohem
Letenky mě zatím vždy vyšly levněji i díky tomu, že jsem schopná se sbalit do baťohu. Proto mi stačí malé kabinové zavazadlo, které i u nízkonákladovek je v ceně letenky. Před cestou na Mallorcu jsem si pořídila nový baťoh – CabinZero Classic 36L Ice Grey, který je sice o trochu větší, než některé nízkonákladové společnosti povolují, ale protože se jedná o baťoh, který se dá snadno zmáčknout, tak v případě potřeby ho mohu na letišti celkem bez problému nacpat do klece, která kontroluje rozměry.
Zaměstnanci letecké společnosti totiž mohou před vstupem do letadla kohokoliv vyzvat k tomu, aby své zavazadlo do této klece vložili a pokud se tam nevejde, musí doplácet.
Baťoh CabinZero Classic 36L je super v tom, že nemá pevné záda, a proto i přes větší rozměry se dá do klece v pohodě dát (pokud ovšem není úplně plný). Baťoh CabinZero Classic 36L je blbý v tom, že nemá pevná záda. Nechápete? Podle mě je super k tomu, abych se do něj sbalila na to moje cestování, kdy baťoh pak tráví celou dobu na ubytování, ale rozhodně to není dobrý baťoh na to, abych ho měla celé dny na zádech a ušla s ním několik kilometrů.
Na Camino jsem také letěla s baťohem, ale protože měl pevná záda a věděla jsem, že do kontrolní klece bych ho nenacpala ani za zlaté prase (a to jsem letěla s Easy Jet, kteří mají povolené o trochu větší zavazadla), tak jsem si raději připlatila za větší zavazadlo, které jsem si mohla s sebou vzít na palubu. Poprvé jsem letěla úplně sama a nechtěla jsem se stresovat tím, že budu na letišti doplácet za větší zavazadlo.
V případě, že člověk totiž letí pouze s kabinovým zavazadlem, které je u nízkonákladovek k letence zdarma, v mém případě s baťohem, tak už s sebou nemůže mít už žádné jiné zavazadlo a to ani například malou kabelku.
Jasně, v různých diskuzích se na internetu dočtete, jak lidé lítají takto s mnohem větším baťohem, než mám já, že s sebou mají více zavazel a nikdo je nekontroloval a ani nedopláceli, ale upřímně? Je to pouze o štěstí a třeba na Mallorce zavazadla Ryanair hodně kontroloval a někteří lidé museli zavazadla doplácet.
Bez výběru sedadla
Zatím je jen pár leteckých společností, se kterými jsem letěla a vždy se jednalo o nízkonákladové aerolinky ale v případě, že chce člověk ušetřit ještě pár stovek, nemusí si vybrat sedadlo. Při nákupu letenek (nebo i dodatečně) je možné si vybrat konkrétní sedadlo. Některá sedadla jsou levnější, jiná dražší a cenu člověk vidí hned.
Ovšem pokud si člověk nechá náhodně přidělit sedadlo, nemusí za takový výběr vůbec nic doplácet. Za mě je to super možnost a vůbec mi nevadí, když nesedím hned vedle toho, s kým letím.
V takovém případě už si pak jen stačí hlídat, jak dlouho před odletem je možné udělat zdarma online check-in, u kterého se člověk dozví, kde sedí. Pokud si člověk výběr sedadla zaplatí, check-in může udělat snad vždy okamžitě. Bez zaplaceného sedadla to jde až pouhých pár hodin před odletem.
Výběr letiště – Vídeň, Norimberk, anebo Katowice a Bratislava?
Při vyhledáváních letenek si nelze nevšimnou, že jakmile se jedná o pražské letiště, tak jsou ceny snad pokaždé výrazně vyšší. Pokud má člověk blízko například vídeňské letiště, určitě se mu vyplatí letět z něj. Tam jsou ty ceny velmi často opravdu za pár korun.
Netuším, proč zrovna pražské letiště je tak drahé, ale moc dobře vím, že i tak se mi vyplatí létat z něj. Pokud jsem si to totiž spočítala, na kolik by mě vyšla cesta do Vídně, anebo třeba do Katowic, Bratislavy či Norimberku (což jsou všechno letiště, odkud se dají najít krásně levné letenky) a ještě si k tomu přičetla potřebnou dobu na cestu na zmíněná letiště, mnohem raději si připlatím za lety z Prahy.
Je to ovšem zas něco, co má každý jinak a pokud má někdo blíže jiné letiště než Prahu, měl by toho dle mého využít a vůbec se nemusí bát letět z okolních států.
Kde hledat ubytování
Kromě letenek vždy dopředu také řeším i ubytování. Jasně, existují aplikace pro výměnu domovů, sdílení domovů třeba i tak, že přespíte u někoho zadarmo na gauči apod. Nebudu lhát, to jsou zatím pro mě úplně neznámé možnosti a jsem zvědavá, jestli je jednou také vyzkouším.
Zatím se držím u Bookingu, který nabízí velkou řadu různých možností bydlení od hostelů, které jsem využila při Caminu, přes klasické hotelové pokoje až po pronájmy luxusních vil.
Booking jsem si letos velmi oblíbila a řešila přes něj téměř každé ubytování na dovolené. Vyhledávání je snadné a navíc je možné se nejdříve registrovat na Tipli, což je portál, který nabízí řadu různých slev a také vrácení části peněz, pokud přes ně nakoupíte. Já portál využívám nejen na nákupy ubytování, ale například i na objednávání knížek.
Některé ubytování na Bookingu zas vyjdou o pár korun levněji, pokud má člověk jejich mobilní aplikaci a udělá rezervaci přes ní.
Občas se podívám i na Airbnb, kde se dají najít také zajímavé a dost často levné ubytování. Pokud člověk není náročný, může si tu pronajmout například jeden pokoj u někoho doma.
Anonymní režim v prohlížeči
Někteří lidé tvrdí, že při jakémkoliv vyhledávání je nutné zapnout v prohlížeči anonymní režim. Údajně čím víc se na nějakou lokalitu díváte – ať už ubytování či letenky, tak tím vám postupně budou nabíhat vyšší ceny. Ovšem jestli je na tom i v dnešní době něco pravda? Nejsem si jistá.
Na letenky se dívám poměrně dost často, a že by jejich cena kvůli tomu rostla? To si nemyslím. Všimla jsem si, že cena u některých letů spíš hodně roste ve chvíli, čím víc se daný let blíží. Takže při hledání letenek ani ubytování anonymní režim nepoužívám. Pokud máte jinou zkušenost a jste si jistý, že se vyplatí anonymní režim mít zapnutý, budu samozřejmě moc ráda za vaše zkušenosti v komentářích.
Plán – co dělat na dovolené
Před každou dovolenou si alespoň lehce dám dohromady, co bych ráda viděla, co určitě nesmíme vynechat, případně si také rovnou zjistím, jak je to s dopravou. V tomto mi hodně pomáhá web Cestuj levně, kde snad ke každé destinaci je přehled nejen zajímavých míst, ale také k tomu, kolik stojí MHD, jak často jezdí a nechybí ani tipy na akční letenky.
Jasně, že plány občas trochu nevyjdou a někdy nevyjdou ani maličko. Přesto jsem ráda, když dopředu vím, na co se můžu těšit. Pak jsou samozřejmě lokality, kam chci letět za nějakým konkrétním cílem. Letos mě čeká cesta do Londýna, kam chci primárně kvůli Warner Bros – Ateliérům Harryho Pottera, všechny ostatní památky v Londýně už budou jen příjemným bonusem a pokud některé z nich nestihneme? Nic se neděje, prioritou je Harry.
Budu ráda, pokud se v komentářích podělíte o to, zda rádi cestujete a jestli dáváte přednost cestováním na vlastní pěst a případně mě samozřejmě zajímají i vaše tipy a rady na cestu.
1 komentář u „Jak plánuji dovolenou bez cestovky“