Letos jsem toho nacestovala víc, než za celý svůj život. Podívala jsem se několikrát za hranice, ale zároveň moc dobře vím, že spoustu krásných míst máme i u nás v České republice. A tak jsem si v září užila i prodloužený víkend na Lipně se svou rodinnou, kde se dokonce sešly tři generace.
Kudy na Lipno? Přes Třeboň!
Je samozřejmě jasné, že ne každému bude vyhovovat cesta na Lipno přes Třeboň. My jsme měli Třeboň více méně po cestě, a tak bylo jasné, že právě v Třeboni si uděláme zastávku minimálně na oběd. Nakonec jsme si město pěkně prošli a strávili tam pár hodin.
Třeboň leží v Jihočeském kraji a mimo historické centrum, zámek a lázně láká turisty také na okolní rybníky, a když už se sem člověk vydá, nejspíš by měl ochutnat i ty kapří hranolky. Díky rovinkám je Třeboň oblíbená také pro cyklisty.
Co vidět v Třeboni
Státní zámek Třeboň je čtvrtým největším zámeckým komplexem v České republice, jedná se o renesanční sídlo, které má více jak 100 místností, je možné si zde zaplatit prohlídku, anebo si jen projít krásně udržovaný park.
Protože už jsme v Třeboni byli, tak jsme zámku nevěnovali takovou pozornost a vydali se rovnou k Schwarzenberské hrobce, protože když jsme tam chtěli jít minule, začalo pršet a my tam nedošli.
Schwarzenberská hrobka se nachází jen krátkou procházkou (cca 2 km) od centra města, navíc se k ní jde okolo rybníka Svět. Počasí nám přálo. Takže procházka k hrobce nemohla tentokrát chybět. Schwarzenberská hrobka byla založená v roce 1874. Pokud budete mít zájem se vydat na prohlídkový okruh, doporučuji se podívat nejdříve na web ohledně otevírací doby. Prohlídky neprobíhají celoročně.
Po procházce k hrobce nám už poněkud vyhládlo, protože jsme to vzali ještě k Opatovickému mlýnu, kde ale nic moc vidět nebylo, a tak po návratu do centra města jsme šli rovnou na oběd. Jasně, když je člověk v Třeboni, měl by ochutnat kapří hranolky – a tak jsem je ochutnala z mamčinýho talíře. Vůbec nevím, jestli se mám přiznávat k tomu, že jsem si dala smažák burger.
Věřím, že můj oběd mi rychle odpustíte, když vám dám tip na to, jak vidět Třeboň ještě z jiného pohledu. Lázně Aurora totiž nabízejí výhled na Třeboň a okolí z 9. patra budovy A. Na budově se nachází vyhlídková plošina, která je přístupná všem (nejen lidem, kteří jsou v lázních ubytováni). Pokud vás děsí představa, že jdete po schodech do 9. patra, tak nebojte, je tam výtah.
No a po krásném výhledu na Třeboň jsme se vydali zpět k autu a pokračovali na Lipno.
Lipno nad Vltavou
Jedná se o fajn místo, které je vhodné pro rodinné dovolené. Byli jsme ubytování v Landal Marina Lipno, a tak jsme měli krásný výhled na vodu a překvapivě i v září jsme měli nádherné počasí a dalo se koupat. Ovšem Lipno není jen o koupání.
Až když jsme se ubytovali, mi došlo, že už jsem na Lipně po třetí. Pokaždé to byla úplně jiná dovolená – kdysi dávno se ségrou, pak s partnerem a teď s rodiči s tím, že další den dorazila i ségra se svojí rodinkou.
Z balkónu jsme se dívali na barák, který byl přímo naproti přes vodu, a smáli se, že bychom k němu mohli další den dojít. Jaké překvapení, když druhý den ráno jsme šli na krátkou procházku a vrátili se až později odpoledne. Nejen, že jsme šli kousek od toho baráku, ale my šli ještě mnohem dál.
Pěšky kolem Lipna
Na Lipně je možné si půjčit kola, anebo si samozřejmě přivézt vlastní a objet celou vodní nádrž, anebo alespoň její část. My si úplně neplánovaně udělali pěší túru a bylo to moc fajn.
Kolem vodní nádrže Lipno jsou totiž krásné stezky bez aut, a protože už bylo po sezóně, nebylo tu nijak přelidněno. A tak jsme šli a šli, až jsem se podívala na mobil a zjistila jsem, že když půjdeme a dojdeme do Frýdavy, tak je to blíž, než se otočit a jít zpátky.
Ve Frýdavě je přívoz, kterým se člověk dostane do Frymburku a odtamtud už může krásně parníkem zpátky na Lipno. Ušli jsme tak krásných cca 14 km. Využili přívoz za pár korun (lístek se kupuje v automatu, který je pouze na hotovost, ale bere jak drobné mince, tak i papírové bankovky) a během pár minut už jsme seděli ve Frymburku na obědě.
Ano, byli jsme unavení… protože jsme přeci jen takovouhle větší procházku neplánovali, ale bylo to moc fajn. Parník nabízí okruží jízdu, při které se dá plout z Lipna nad Vltavou přes Frymburk, Dolní Vltavice a Černou v Pošumaví až do Horní Plané a zase zpátky. My využili jen cestu Frymburk – Lipno nad Vltavou, která trvala zhruba půl hodinky.
Landal Marina Lipno
Přímo v areálu Landal Marina Lipno je několik restaurací, my si rychle jednu z nich oblíbili. Táta byl spokojený s točeným pivem, já s aperol spritzem a zjistili jsme, že existuje také drink limoncello spritz, který si oblíbila mamka. Přímo v areálu Landal Marina Lipno je i bazén, nespočet dětských hřišť a já ani nevím, co všechno.
V pozdních večerních hodinách se k nám připojil i zbytek, a tak další den jsme už strávili jen menší procházkou a spíš odpočinkem. Super bylo, že zrovna na Lipně byla nějaká přehlídka veteránů.
Na Lipně se toho dá dělat ale samozřejmě mnohem víc – známá je tu Stezka korunami stromů, Bobová dráha, Hrad Rožmberk, Plešné jezero, bazén a wellness ve Frymburku a mnoho dalšího. Což je určitě důvod, abychom se na Lipno vydali třeba i příští rok.